Česko-polská setkávání 2016 - Svět rukama nemluvněte

Mezinárodní projekt je, jak už název napovídá, zaměřen na setkávání a společné objevování světa hmatemPartnerem projektu na polské straně je Kulturní centrum Jawor (JOK). Celý projekt zahrnuje čtyři setkání. Dvě jsou věnována dětem a mládeži a dvě dospělým pedagogům výtvarných oborů.

První dvě již máme za sebou. Byla realizována 9. - 11. 9. 2016 a 21. - 23. 10. 2016
Sešlo se na nich 2 x 20 účastníků, vždy deset z Čech a deset z Polska.
Obrázky z obou setkání ZDE
Co jsme dělali na 1. setkání?
Nejdříve jsme se pomocí hmatové hry představili a potom se pustili do modelování keramické rolničky. Druhý den jsme sbírali v parku zajímavé otisky struktur a hledali přírodniny na dekorování našeho dalšího projektu. Odpoledne jsme se pustili do tvorby v česko-polských dvojicích. Naším úkolem bylo společně vytvořit sedátko, pomocí otisku vlastního pozadí. Užili jsme si u toho hodně legrace. Večer jsme vyrazili do města za kulturou a shlédli loutková představení v rámci oslav souboru Čmukaři. V neděli jsme vyrazili na výlet do Sedmihorek a dali si krásnou procházku zpět do Turnova po Zlaté stezce přes Valdštejn a Hlavatici.
Co nás čekalo na 2. setkání?
Už jsme se znali a mohli jsme se pustit rovnou do díla. Věnovali jsme se povrchové úpravě našich dílek pomocí oxidů a glazury. Nejprve přišli na řadu rolničky, druhý den jsme dokončovali sedátka. V páteční podvečer jsme soutěžili v hmatové kvízu Tajemné nádoby. Ve sklepení Ponorky jsme našli pět sklenic a snažili jsme se hmatem poznat, co je uvnitř. Večer jsme si prožili, jaké to je, když člověk vůbec nevidí a může komunikovat pouze hmatem. I druhý den den jsme pokračovali v netradičních zážitcích. Ve dvojicích jsme zkoumali zajímavosti parku, přičemž vždy jeden člen dvojice neviděl a druhý mu dělal průvodce. Vzájemná důvěra se prohloubila a naše prsty se staly našima očima. Večer se nesl v kuchařském duchu. Po záludném jazykovém kvízu se šéfkuchaři chopili žezla a spolu se svou partou připravili večeři pro skupinu druhou. Hostina byla náramná a krajové speciality měli úspěch. V neděli jsme společně zavítali na prohlídku Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově. Prohlédli jsme si ateliéry i dílny a obdivovali krásné práce žáků všech oborů. Naše společné setkání jsme ukončili vernisáží hotových rolniček, předáním pamětních listů a osobních dárků. Pevně věříme, že se s našimi novými kamarády uvidíme v prosinci v Jaworu, kde bude náš projekt prezentován v rámci výstavy Výtvarného salonu dětí a mládeže Jawor - Turnov.

Druhá dvě setkání budou realizována 3. - 5. února a 7. - 9. dubna 2017.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA.