Domů‎ > ‎

Hra králů

přidáno: 22. 10. 2014 5:07, autor: Tomáš Špinka   [ aktualizováno 23. 10. 2014 1:40 ]
V pátek 10. a v sobotu 11. října 2014 proběhla hlavní část projektu Česko – polská „Hra králů“ registrační číslo CZ.3.22/3.3.01/1404388. Projekt navazuje na dlouholetou spolupráci Žluté ponorky a polské Szkoły Podstawowe Nr 1 z Jawora. Tato spolupráce začala v roce 2011, kdy jsme realizovali první společný sportovní projekt. Od té doby každý rok realizujeme aktivity pro děti, a tím přispíváme k prohlubování spolupráce partnerských měst.

Po několika projektech, které byly zaměřeny na sportovní výkony dětí (atletika, florbal a další), jsme se rozhodli připravit aktivitu i pro jinak nadané děti. Šachy a s tím spojený program pro nás byl jasnou volbou.  Využili jsme toho, že tento sport má v Turnově silné kořeny. Sídlí zde šachový klub, který hraje nejvyšší českou extraligu. Máme tedy v Turnově kvalitní zázemí pro pořádání takových akcí. Navíc pod Žlutou ponorkou dlouhodobě funguje šachový kroužek, který vede Jana Ježková. To všechno jsou předpoklady, které byly dobrým odrazovým můstkem ke společné mezinárodní akci.

V pátek po příjezdu a ubytování polských účastníků (16 polských dětí a 2 učitelky) jsme vyrazili do města, kde byla připravena orientační hra, která dětem představila nejzajímavější místa v Turnově. V odpoledních hodinách bylo pro děti připraveno první šachové klání v prostorách Žluté ponorky. Této části se účastnilo 32 dětí (16 polských a 16 českých) Jednalo se o klasický turnaj, kde každý hrál sám za sebe. Děti byly rozděleny od 8 skupin po čtyřech. Ve skupinách se následně odehrál souboj „každý s každým“. Poté začala vyřazovací část turnaje, kde přes osmifinále až do finále postoupili Hana Čapková a Olda Macháček. Vítězem se nakonec stal Olda Macháček, které zúročil šachové znalosti, který získal na turnajích s dospělými.

Po večeři zavedla stopovaná polské děti na hvězdárnu. Zde byl pro děti připraven zajímavý program Aleše Majera ze společnosti SUNDISK. Jediné, co chybělo k dokonalosti, bylo lepší počasí…

V sobotu v KC Střelnice Turnov proběhl další šachový program (zápas českého a polského družstva). Zde bylo úspěšnější družstvo dětí z ČR. Oživením pro dětské účastníky byla také „blesková“ hra šachových velmistrů. Ti se také utkali s dětmi v simultánní hře, kdy Michal Konopka, kapitán české šachové reprezentace, hrál proti 40 dětem a druhý z mistrů hrál proti 20 dětem najednou…

Po vyhlášení vítězů, předání odměn a obědě polské děti odjely spokojeně domů.

Rádi bychom tímto poděkovali za významnou podporu fondu pro regionální rozvoj Euroregionu Nisa, ze kterého byla celá mezinárodní akce spolufinancována.

Více fotografií ZDE

Samostatnou video reportáž JUDr. Milana Brunclíka (Bonus TV - www.bonustv.cz) můžete přehrát ZDE
Reportáž stejného autora v rámci TVT - Televize města Turnov - ZDE

Tomáš Špinka, Žlutá ponorka


Comments