Domů‎ > ‎

Po stopách Kostěje Nesmrtelného

přidáno: 9. 4. 2017 23:59, autor: SVČ Turnov
aneb kreativní přespávačka v rámci akce Noc s Andersenem

Tuto akci jsem připravila pro členy kroužku Deskových her, protože spousta her je vytvořena na motivy knih, historických události, počítačových her, a já jsem zjistila, že někteří nemají povědomost o postavě z ruských pohádek. V krátkém shrnutí se pokusím nastínit rodičům, co se vlastně konalo, protože ne každé dítko je doma sdílné.

Na postavu Kostěje Nesmrtelného jsme narazili ve hře DORN, kde jeden z hráčů hraje za zlo, tedy Kostěje a skupina hráčů hraje za dobrodruhy, kteří mají za úkol najít 3 artefakty, dopravit je do Rituální místnosti, otevřít Bránu osudu a zneškodnit Vejce s ukrytou Smrtí Kostěje. Touto hrou jsme zahájili naše putování. Nelehkého úkolu ovládání zla se ujal Mirek, proti němu vyrazio 5 dobrodruhů, proto píšu nelehkého. Dobro mělo zpočátku navrh, poté se karta obrátila a vypadalo to, že zlo zvítězí, ovšem téměř nesmrtelný prokletý Stix, jako poslední žijící z tlupy dobrodruhů, za své padlé kamarády úspěšně výpravu dokončil.

Nastal čas večeře během níž jsme se seznámili s pohádkovým příběhem careviče Ivana a Kostěje Nesmrtelného, ochutnali jsme tradiční ruské pirohy, které si brali udatní ruští bohatýři na cestu. Vybaveni čelovkami a svíčkami jsme se i my vydali do terénu. Příběh jsme znali, drobná úprava byla ve sbírání bylin pro carevnu, při téměř bezměsíčné noci za pomoci „světlušek“. Každý účastník nalez měšec obsahující tajemnou bylinku. Dorazili jsme na území čaroděje, kde bylo potřeba chránit svůj život v podobě plápolající svíčky a nalézt truhlu s jeho Smrtí. Tajemná truhla ukrývající zajíce, v něm kachnu a v ní TO Vejce, byla vykopána, otevřena a zvířena odlovena. Hurá máme VEJCE!! Můžeme se vrátit na základnu. Zde si uvaříme lektvary z bylin a znažíme se je správně určit, máme nápovědu na obrázcích i názvy, nemělo by to být nic složitého a opravdu se nám daří. Ne každý nálev je chutný, ale i dobrodruzi na svých poutích musí občas zkusit nějakou tu nechutnost. Pokud se potomků poptáte, snad si vzpomenou na heřmánek, mateřídoušku, mátu, lípu, šalvěj, meduňku.

Je cca 22 hodin, nikomu se samozřejmě do spacáků ještě nechce, proměňujeme se tedy v členy nepřátelských upírů, vlkodlaků a ubohých lidí a svádíme bitvu o zemi ve hře Lovci noci. Tentokrát vyhrávají vlkodlaci a lidé, upíři jsou poraženi. Mladší členové jdou spát, čeká je závod v orientačním běhu. Ostatní mě ještě zkoušejí přemluvit na dlouhodobku. Ne, ne dáme Dixit, hru kde zvítězí všichni, protože o něco více poznají své kamarády a vůbec nezáleží na tom, kam doběhl jejich zajíček.

Je půl hodiny po půlnoci – jde se spát.
Ráno nás budí sluníčko, posnídáme a ochutnáme další dobrotu, kterou mohli bohatýři na svých toulkách ochutnat, kysaný nápoj – jogurtka – z výroby rodinné farmy Brožkových na Volavci, kam si chodím vydělávat.

Věřím, že si děti pochutnali na čoko, malině a borůvce. Následuje úklid. Dobrodruzi obdrží osvědčení o absolvování semináře a výstupní hodnocení „Badatel – učen“. Ještě je trochu času na poslední partii mezi vlkodlaky, upíry a lidmi při níž si čteme další příběh o Kostěji Nesmrtelném.

Je 9 hodin a první rodiče přicházejí pro své dobrodruhy.
Comments