Domů‎ > ‎

Děti plnily v Turnově deset disciplín Odznaku všestrannosti a na závěr fandily hvězdám!

přidáno: 17. 5. 2013 1:41, autor: SVČ Turnov   [ Aktualizováno 19. 5. 2013 12:16 uživatelem Lada Capoušková ]

Sportovní osobnosti rozdávaly autogramy a šířily mezi mladými nadšení do pohybu.

Závěr dvoudenního desetiboje žáků základních škol se kvůli dešti narychlo přesouvalo z městského stadionu L. Daňka do haly TJ Turnov. Přesto se autogramiáda i exhibice sportovních osobností našeho regionu vydařily stejně jako celé dvoudenní sportovní klání.

Pavla Rybová (Hamáčková) z Jablonce, turnovská rodačka Michaela Gomzyk-Omová, i náměstkyně libereckého hejtmana Zuzana Kocumová, stejně jako Tomáš Portyk z Lomnice, Pavel Benc z Liberce a především turnovský rodák Adam Sebastian Helcelet se při autogramiádě ocitli doslova v obležení dětí. Jako magnet působila i obrovitá postava Imricha Bugára, který byl spolu s panem starostou Ing. Tomášem Hockem přizván k závěrečnému vyhlášení.

Do sportovní exhibice ve třech disciplínách: hod medicinbalem, trojskok a skákání přes švihadlo, byli přizváni i zástupce polské výpravy, která na soutěž přijela – učitel TV David Michalski, a Daniel Strnad, tělocvikář místního gymnázia. O povzbuzování, hecování a přátelské soupeření nebyla nouze mezi aktéry i jejich fanoušky. Několik přítomných novinářů, zástupci města i Euroregionu Nisa hodnotili celou akci velice kladně.

Dva dny, deset disciplín, to byla všestrannost!

sbyby na lavičce

Již o den dříve, čtvrtek 9. května, se na turnovském stadionu sešlo na 230 dětí ze 14-ti škol. Počasí nám z počátku ještě velice přálo, úvodní disciplíny byly: trojskok, leh-sed, hod 2 kg medicinbalem, shyby na šikmé lavičce a plavání nebo švihadlo. Pět disciplín bylo pro děti na první den opravdu dost, takže na všechny dopadla únava a jak uvedli polští učitelé, večer byl na ubytovně opravdu klid.

Pátek přinesl o poznání chladnější počasí, pršet však začalo až při posledních disciplínách, což byl dribling a běh na 1 km. Soutěž smíšených 8-členných družstev pak celkově vyhrála ZŠ Skálova Turnov (36 733 b.), na druhém místě skončila ZŠ F. L. Riegra Semily (36 522 b.), která až do samotného závěru vedla, a třetí byla ZŠ 28. října Turnov. Rozdíl 200 bodů odpovídá pro představu přibližně 15-ti klikům nebo 20-ti leh-sedům, tak málo v součtu dělilo první a druhou příčku.


Ale vraťme se ještě v krátkosti na začátek

Robert Změlík a Roman Šebrle, olympijští vítězové v desetiboji, rozjeli společně před pár lety atraktivní pohybový program pro žáky základních škol zaměřený na všestrannost s názvem „Odznak všestrannosti olympijských vítězů“. Cílem je přispět ke zvýšení fyzické aktivity co největšího počtu chlapců a dívek a motivovat je k osobnímu zlepšování, alespoň v některé z disciplín tohoto programu. Ten může posloužit i učitelům TV jako způsob bodování běžných cvičení.

Letos poprvé se do projektu zapojily i turnovské školy a nutno říci, že to vzaly hned od počátku poctivě!  Již na přelomu roku se hlavní organizace ujalo Středisko volného času dětí a mládeže „Žlutá ponorka“ Turnov. Na přelomu února a března se uskutečnila metodická schůzka přibližně 20-ti učitelů turnovského regionu, kde byli s disciplínami OVOV seznámeni a přizvání k tomuto projektu.

Díky dlouholeté spolupráci mezi školami v Turnově a v polském partnerském městě Jawor se zájem o tento pohybový program přenesl i za hranice. Když se pak ředitelka 1. ZŠ Jawor, Mariola Pajcik, dohodla s ředitelem Žluté ponorky na společném sportovně-poznávacím projektu, začal se rýsovat turnovský desetiboj žáků základních škol.

Rádi bychom tímto poděkovali za významnou podporu fondu pro regionální rozvoj Euroregionu Nisa, ze kterého byla celá mezinárodní akce spolufinancována.

Tomáš Zakouřil, ředitel Žluté ponorky

loga Euroregion Nisa

 

Comments