Mineralogický kroužek A, B


Vedoucí: Ing. Zdeněk Cuchý                                                      
Kontakt: 732 365 491

Věk: 8 - 11 let
Termín: A úterý nebo B čtvrtek 15 - 16:30 hodin
Místo činnosti: mineralogická dílna v přízemí, Žlutá ponorka
Cena: 1000 Kč/rok (1,5 hodiny týdně)

Náplň: Základy broušení a úpravy polodrahokamů. Hledání, poznávání 
a určování nerostů a minerálů přímo v terénu. 

První setkání: úterý 19. září 2017 
                      a čtvrtek 21. září 2017

Co vás čeká...
1. Příprava na sběr kamenů a fosilií.
2. Broušení se provádí na rovné skleněné podložce a leštění na filcu, a to každý sám ručně pod odborným vedením. Platí zásada: Co si sám najdu, to si vybrousím a odnesu domů do sbírky.
3. Návštěvy v dílně SUPŠ Turnov SEZNÁMENÍ S BOZP V DÍLNĚ SUPŠ
4. Uspořádání sbírky a příprava krabic. První minisbírka 10 minerálů jako výukový model je věnována každému uchazeči-začátečníkovi.
5. Návštěvy muzeí a prodejních výstav kamenů, ale i jeskyní a skalních útvarů geoparku Český ráj v blízkosti Turnova.
6. Chemické a fyzikální pokusy pro zpestření: sopka na stole, faraonovi hadi, peklo ve zkumavce, karamel na špejli, krystaly modré skalice z roztoku, ohýbání skleněných trubic a zatavování v plynovém plameni, zbarvování plamene minerály, vážení na lékárnických vahách, práce s mikroskopem a spektroskopem, štípání pazourku a kubických krystalů.


Základní vybavení do terénu: batoh, ochranná přilba a brýle, rukavice, kladívko, dlátko a nůž. Výlet je plánován 1x měsíčně.


Všechna tato činnost je zaměřena na zvýšení samostatnosti a posílení pracovních činností dětí ve 3. třídě ZŠ. Výsledkem je založení sbírky kamenů, která potěší srdce sběratele. Některé jedince pak postihne láska
k ,,šutrům“ na celý život. Od šutrů je totiž jenom krůček k rostlinám, zvířatům, přírodě a nakonec i k lidem. Dětem práce v kroužku pomůže odhalit jejich skrytý talent a tím i správnou volbu budoucího studia či zaměstnání.